Start Przepisy Prezydent Duda podpisał bubel Ziobry. Uwstecznienie Kodeksu karnego wejdzie w życie

Prezydent Duda podpisał bubel Ziobry. Uwstecznienie Kodeksu karnego wejdzie w życie

przez Dogmaty Karnisty

Prezydent Andrzej Duda wieczorem w piątek 2.12.2022 podpisał ustawę uchwaloną z inicjatywy Zbigniewa Ziobry, cofającą Kodeks karny do czasów komuny.

A nawet gorzej – nawet za komuny jednym z celów kary miała być resocjalizacja, wychowanie sprawcy do przestrzegania norm prawnych. Nowelizacja przygotowana przez resort Ziobry usuwa z dyrektyw wymiaru kary potrzebę wychowywania sprawcy i kształtowania świadomości prawnej obywateli.

Jak w klasycznym autorytaryzmie: społeczeństwo ma się bać władzy.

To jedna z głównych zmian podyktowana ideologią drakońskich kar, które mają straszyć społeczeństwo. Porównanie Kodeksu karnego z 1997 z bublem Ziobry i przepisami komunistycznymi nie pozostawia wątpliwości: podpisana przez Prezydenta ustawa to regres prawa karnego głębiej niż za komuny.

Ilustruje to poniższa tabela – warto zwrócić uwagę na zawartość i kolejność poszczególnych dyrektyw.

Kodeks karny z 1997Bubel Ziobry z 7.07.2022Kodeks karny z 1969
Sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc, by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.Sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych w ustawie, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu, okoliczności obciążające i okoliczności łagodzące, cele kary w zakresie społecznego oddziaływania, a także cele zapobiegawcze, które ma ona osiągnąć w stosunku do skazanego. Dolegliwość kary nie może przekraczać stopnia winy.Sąd wymierza karę według swego uznania, w granicach przewidzianych w ustawie, oceniając stopień społecznego niebezpieczeństwa czynu i biorąc pod uwagę cele kary w zakresie społecznego oddziaływania oraz cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma ona osiągnąć w stosunku do skazanego.

Straszenie karą

Każdy, kto popadł w konflikt z prawem, ma zostać wykorzystany, wręcz użyty, by za sprawą wymierzenia mu drakońskiej kary zastraszyć wszystkich innych. A “wyroki” będzie mógł wydawać na konferencjach prasowych ten czy inny polityk.

Ministerstwo i jego przedstawiciele konsekwentnie manipulowali opinią publiczną. W istocie rzeczy bubel Ziobry nie uderza w najgroźniejszych sprawców, bo oni i tak trafialiby do więzienia na długie lata.

Zmiany dotkną przede wszystkim sprawców czynów nieumyślnych, sprawców popełniających przestępstwo pierwszy raz, drobnych występków związanych np. z posiadaniem narkotyków, niegroźnych złodziejaszków – tych, którzy powinni podlegać resocjalizacji, indywidualizacji kary i wychowywaniu do przestrzegania norm.

Te generalne zmiany dyrektyw wymiaru kary uwsteczniają Kodeks karny, upodabniając go do kodeksów państw autorytarnych.

+300 zł dla złodziei

Ustawa jest dowodem hipokryzji, manipulacji i niekompetencji jej twórców.

Hipokryzji, bo w imię rzekomej walki z przestępczością… rządzący podnoszą próg przepołowienia kradzieży z 500 do 800 zł. Oznacza to, że z dnia na dzień złodzieje będą mogli kraść rzeczy warte całe 300 zł więcej i nie poniosą odpowiedzialności karnej za przestępstwo.

Inna sprawa, że zmiany Kodeksu wykroczeń uchwalono w niekonstytucyjnym trybie. Alarmowałem o tym podczas obrad Senatu. To poważne zagrożenie dla systemu prawnego. Nie można zmusić sądu do stosowania niekonstytucyjnego przepisu, a obywatela nie można ukarać na mocy bezprawnie uchwalonych regulacji.

W gruncie rzeczy oznacza to, że po wejściu w życie noweli złodzieje kradnący do 800 zł mogą pozostać bezkarni – bo nie będzie już zgodnego z Konstytucją przepisu, pozwalającego karać ich za wykroczenie. Rozstrzygną o tym sądy.

Przestępczość spada

Manipulacja polityków polega na straszeniu nas przestępczością. Rządzący szafują drastycznymi opisami brutalnych zdarzeń, wywołując wrażenie, że ich skala jest gigantyczna, a sprawcy de facto unikają odpowiedzialności. Żerują na najniższych instynktach, by wywołując emocje – budować kapitał polityczny.

W rzeczywistości pod rządami obowiązującego Kodeksu karnego z 1997 przestępczość w Polsce radykalnie spadła. Na przykład, porównanie lat 1999 i 2019:

  • zgwałcenia: z 2089 do 1354
  • zabójstwa: z 1048 do 524
  • rozboje, wymuszenia/kradzieże rozbójnicze: z 44775 do 4885

To działania obliczone na utrzymanie poparcia i rozgrywki partyjne toczone za pomocą najbardziej prymitywnych metod manipulacji. Ze szkodą dla systemu prawnego.

Zachęta dla gwałcicieli

Bubel Ziobry zatwierdzony przez Prezydenta to wieloaspektowa niekompetencja, skutkująca tym, że uchwalona ustawa jest po prostu groźna.

Zgodnie z nowelizacją, sprawcy zgwałcenia bardziej opłaca się umyślnie spowodować ciężkie kalectwo ofiary, gdyż w tej sytuacji grozi mu maksymalnie 20 lat więzienia. Jeśli jednak sprawca nieumyślnie przesadzi, i w następstwie czynu przypadkowo spowoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu, któremu nawet będzie się starał zapobiec, grozić mu będzie dożywotnie pozbawienie wolności.

Korzystniej więc dla brutalnego gwałciciela, by nie pozwolił na takie “przypadkowe” pokrzywdzenie ofiary. Bardziej opłaca mu się z góry zaplanować spowodowanie umyślnie ciężkich obrażeń ciała (po noweli art. 156 § 1 k.k w zbiegu ze zgwałceniem – sankcja do lat 20, zaś art. 197 § 4 k.k. – typ umyślno-nieumyślny – z sankcją do dożywocia).

To ustawowa premia dla najgroźniejszych przestępców.

Tak skandalicznych przepisów jeszcze nigdy nie było.

Zobacz całe uzasadnienie projektu ustawy na stronach Sejmu
Opracowanie M.M.

Bubel w pigułce:

Poniżej przykłady, do czego doprowadzi wejście w życie ustawy podpisanej przez Prezydenta.

1. Złodzieje będą mogli kraść o 300 zł więcej i nie będzie to przestępstwo. Z dnia na dzień próg kradzieży wykroczeniowej ma wzrosnąć z 500 do 800 zł.

2. Za zgwałcenie z ciężkimi obrażeniami ciała spowodowanymi nieumyślnie – max. aż dożywocie.
Za zgwałcenie połączone z umyślnym/celowym spowodowaniem ciężkiego uszczerbku ofiary, np. trwałego kalectwa: max. tylko 20 lat więzienia. Swoista premia dla brutalnych sprawców.

3. Za zabójstwo jednej osoby w związku z rozbojem: dolna granica kary minimum 15 lat.
Za ludobójstwo lub zbrodnię wojenną: minus 3 lata, od 12 lat wzwyż.

4. Za drobne kradzieże: kara łączna do 30 lat więzienia.
Za ukrywanie informacji o przestępstwie pedofilskim: max. 3 lata.

5. Powzięcie zamiaru popełnienia przestępstwa karane więzieniem od lat 2 do 15 (tzw. myślozbrodnia – przyjęcie zlecenia zabójstwa).

6. “Przepadek” pojazdu, czyli kara majątkowa zależna od tego, jakim ktoś jechał autem. Czysty absurd, ale – co ciekawe – konfiskata aut ma wejść w życie dopiero po roku od ogłoszenia ustawy. Czyli dopiero po wyborach…

7. Koniec z walorem wychowawczym kary, koniec z resocjalizacyjną rolą kary, kara ma oddziaływać społecznie – ważniejsze od sprawcy ma być zastraszenie innych.

8. Bezwzględne dożywotnie więzienie, czyli tortura psychiczna sprzeczna z konwencją o prawach człowieka.

9. Odpowiedzialność karna 14-latka, którego będzie można uwięzić nawet na 30 lat.

10. Obsceniczne opisy zgwałceń wpisane do Kodeksu.

Strach wymieniać dalej…


  • Zacytuj: M. Małecki, Prezydent Duda podpisał bubel Ziobry. Uwstecznienie Kodeksu karnego wejdzie w życie, Dogmaty Karnisty z 3.12.2022, dogmatykarnisty.pl

Podobne tematy

Co o tym sądzisz?