Start Przepisy Oskarżony o przestępstwo oszustwa przy kasie. Sąd: to kradzież i wykroczenie. Kolejny prawomocny wyrok

Oskarżony o przestępstwo oszustwa przy kasie. Sąd: to kradzież i wykroczenie. Kolejny prawomocny wyrok

przez Dogmaty Karnisty

Kolejny sąd uznał, że “oszukiwanie” przy kasie samoobsługowej nie jest oszustwem w sensie prawnym. Klient został ukarany za zwykłą kradzież.

Wykładnia konsekwentnie prezentowana na Dogmatach coraz częściej jest przyjmowana w sądach, które odmawiają stosowania przepisów o oszustwie z art. 286 k.k. do zdarzeń z udziałem kas bezosobowych.

W kolejnym orzeczeniu sąd uznał, że postępowanie klienta przy kasie samoobsługowej nie może być uznane za przestępstwo oszustwa – o co został oskarżony. Działanie oskarżonego sąd uznał za kradzież wykroczeniową i wymierzył mu za to karę 1000 zł.

Coraz więcej dobrych wyroków

Mężczyzna korzystał z kasy samoobsługowej. Zeskanował towar, na który uprzednio nakleił naklejki z ceną 4,90 zł, pochodzące z innego towaru. Wartość zabranych rzeczy wyniosła 93,86 zł.

Klasyczne działanie z wykorzystaniem kasy samoobsługowej stanowiło, jak wynika z przyjętej kwalifikacji prawnej, “zabór” rzeczy w celu przywłaszczenia, a nie wyzyskanie błędu innej osoby i doprowadzenie jej do rozporządzenia mieniem, co jest z kolei cechą oszustwa.

To kolejna sprawa z kasą samoobsługową w roli głównej, w której prawidłowo zastosowano przepisy Kodeksu karnego. Działania klientów przy kasie samoobsługowej należy uznawać za kradzieże, do kwoty 800 zł są to wykroczenia. Na Dogmatach znajdziecie więcej orzeczeń, na które warto powoływać się w praktyce stosowania prawa:

Jeżeli wiecie o podobnych orzeczeniach, a może prowadziliście tego typu sprawę – zachęcam do kontaktu, by rozpowszechnić poprawną wykładnię przepisów. Dziękuję Pani Mecenas, która poinformowała o publikowanym dziś orzeczeniu! Wspólnie patrzymy na prawo karne!

A szerszą argumentację naukową, zgodnie z którą nie da się oszukać kasy samoobsługowej, znajdziecie w moim tekście, który ukazał się w 2022 r. w Przeglądzie Sądowym:


Poniżej publikuję wyrok uzyskany w trybie dostępu do informacji publicznej. Najważniejsze fragmenty wyboldowałem. W sprawie nie sporządzono uzasadnienia wyroku i jest on prawomocny. Oryginalny dokument zamieszczam do pobrania na dole strony. Orzeczenie nie było dotychczas publikowane w oficjalnych zbiorach ani systemach informacji prawnej.


Wyrok Sądu Rejonowego w Tychach z 12.06.2023, II K 1407/22

Dnia 12 czerwca 2023 roku Sąd Rejonowy w Tychach Wydział II Karny w składzie:

Przewodniczący: SSR Sylwia Sasiak

Protokolant: Magdalena Maciążka

po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2023 r. sprawy: M. N. (N.) urodzonego dnia ( … ) w K. syna Z. i G. z domu G.

oskarżonego o to, że: w dniu 21 września 2022 roku w T. w sklepie ( … ) przy ul. ( … ), działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadził pracowników sklepu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci artykułów spożywczych o łącznej wartości 93,86 zł w ten sposób, że zeskanował w kasie samoobsługowej towar, na który uprzednio nakleił naklejki z ceną 4,90 zł, pochodzące z innego towaru, wyzyskując błędne przekonanie co do faktycznego, właściwego kasowania towaru, wprowadzając pracowników w błąd co do faktycznej wartości kupowanych artykułów spożywczych, powodując straty w kwocie 88,96 zł na szkodę ( … ) Sp. z o.o., przy czym czyn ten stanowi wypadek mniejszej wagi,

tj. o czyn z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 286 § 3 kk

1. uznaje oskarżonego M. N. za winnego tego, że w dniu 21 września 2022 roku w T. w sklepie ( … ) przy ul. ( … ) zabrał w celu przywłaszczenia artykuły spożywcze o łącznej wartości 93,86 zł na szkodę ( … ) Sp. z o.o., tj. czynu wyczerpującego znamiona wykroczenia z art. 119 § 1 kw i za to na mocy art. 119 § 1 k. w. wymierza mu karę grzywny w wysokości 1000 (jednego tysiąca) złotych;

2. na podstawie art. 627 k.p.k. i art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 roku o opłatach w sprawach karnych (Dz. U. z 1983r. Nr 49, poz. 223 ze zm.) zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe, obejmujące wydatki postępowania w kwocie 70 (siedemdziesięciu) złotych oraz opłatę w kwocie 100 (stu) złotych.Portal Dogmaty Karnisty to zarejestrowane czasopismo, które możesz cytować w swojej publikacji lub piśmie procesowym. Zachęcam do korzystania z opublikowanego orzeczenia. Będzie mi bardzo miło, jeśli zaznaczysz, że zapoznałeś/aś się z nim właśnie na Dogmatach, wskazując miejsce publikacji wyroku np. w ten sposób:

  • Wyrok Sądu Rejonowego w Tychach z 12.06.2023, II K 1407/22, opublikowany na portalu DogmatyKarnisty.pl

Niniejszą stronę możesz zacytować w klasyczny sposób:

  • M. Małecki, Oskarżony o przestępstwo oszustwa przy kasie. Sąd: to kradzież i wykroczenie. Kolejny prawomocny wyrok, DogmatyKarnisty.pl z 21.05.2024

Podobne tematy

1 komentarz

Karoliuaz 3 czerwca 2024 - 09:04

Jestem tylko płotką ale żeby ukraść wystarczy wziąć rzecz i wynieść ze sklepu. Skoro on świadomie ominął kasę z ludzkim kasjerem i odstawił cyrk że skanowaniem, to znaczy, że bez tego spodziewał się że kasjer lub ochroniarz zareaguje na człowieka wychodzącego z towarem który nie płacił. A więc jego działanie miało na celu dokładnie oszukanie tych osób, które na skutek wyrafinowanego oszustwa dopuściły do tej straty. Jakie znaczenie ma czyja ręką w międzyczasie trzymała czytnik cen?

Reply

Co o tym sądzisz?