Przyszedł do mnie dzisiaj pocztą egzemplarz autorski mojej pierwszej książki. Dokładnie ją sobie obejrzałem ze wszystkich stron, zwracając uwagę na każdy szczegół.
Książka jest bardzo filigranowa – nie za gruba, nie za cienka, nie za ciężka. Twarda okładka zapewnia książce stabilność w trakcie czytania. Niewielki format (A5) pozwala zmieścić książkę w każdej teczce czy torebce na ramię, dzięki czemu bez trudu można zabrać ją w podróż, na nudny wykład, a nawet do fryzjera. Szara okładka nie rzuca się w oczy, a zarazem prezentuje się bardzo dostojnie.
Czerwony akcent kolorystyczny na grzbiecie książki przypomina, że mamy do czynienia z groźną tematyką. Dynamiczna narracja zachęca do przewracania kolejnych kartek i zanim się obejrzymy, docieramy do końca rozdziału. Rozważania są poprzeplatane różnymi przykładami (główni bohaterowie tych przykładów to Adam i Ewa), schematami, tabelkami i rysunkami, dzięki czemu nie sposób zgubić wątku i zawsze wiadomo, co autor miał na myśli.
Fragmenty rozdziału III zostały wzbogacone kilkoma rysunkami, które przedstawiają kółka poprzedzielane różnej grubości liniami. Rysunki bardzo prosto i klarownie odzwierciedlają treść prowadzonych rozważań. Jeden z najciekawszych zestawów kółek znajduje się na sąsiadujących ze sobą stronach 274 i 275: kółko po lewej stronie przedstawia radioaktywną odmianę przygotowania do przestępstwa, po prawej stronie, jak widać, mamy głowę Batmana.
A pośrodku ręka autora, która jeszcze niedawno tworzyła te rysunki na komputerze. Na końcu książki w specjalnym rozdziale zostały umieszczone kluczowe tezy sformułowane w różnych miejscach pracy. Tezy mogą pełnić różne funkcje, w zależności od upodobań Czytelnika: czytane na początku pozwolą zorientować się, o co chodzi w książce oraz jakich poglądów bronić będzie jej autor; przeglądane podczas lektury kolejnych podrozdziałów ułatwią wychwycić kluczowe wątki i zależności między poszczególnymi częściami książki; czytane na końcu spełnią funkcję podsumowania.
Wszystko to sprawia, że autor jest pewien tego, co napisał; Czytelnik może czerpać radość z lektury książki; adwersarz nie będzie miał problemu z ustosunkowaniem się do poszczególnych twierdzeń.
Przygotowanie do przestępstwa – fragmenty
Kliknij po więcej informacji o książce
Zobacz podobne wpisy: