Start Warsztat Ostatnia korekta

Ostatnia korekta

przez Dogmaty Karnisty

W końcówce 2015 roku finalizowałem ważny projekt, a mianowicie kończyłem przygotowywać do publikacji moją pierwszą książkę. Praca będzie nosiła tytuł: „Przygotowanie do przestępstwa. Analiza dogmatycznoprawna”.

Ostatnim etapem pracy była dokładna korekta autorska całej książki po jej opracowaniu redakcyjnym przez wydawnictwo. Korektę robiłem, jak zwykle, na wydruku, a potem przenosiłem ją do komputera. Przez kilkanaście dni centralne miejsce na stoliku zajmowały kartki z poszczególnymi rozdziałami książki. Czytałem książkę od deski do deski, a potem jeszcze raz wybiórczo, aby zorientować się, czy czytelnik, który sięgnie do wybranego rozdziału książki, będzie w stanie od razu wstrzelić się w interesujące go zagadnienia.

Do kluczowych fragmentów pracy wracałem wielokrotnie. Zdarzało mi się poprawiać kilkanaście razy jeden akapit albo pracować przez kilkanaście minut nad jednym zdaniem.

 
Roboczy wydruk książki, ręka Mikołaja. Fot. M.M.

 
Poprawek było dużo; korekta trwała dwa tygodnie i jej końcowy efekt jest już prawie zgodny z moimi wyobrażeniami o tym, jak powinna wyglądać taka praca. Gdybym posiedział nad nią kolejny miesiąc, na pewno wprowadziłbym jeszcze wiele zmian. Poprawiać można w nieskończoność, ale w ten sposób nigdy niczego się nie opublikuje. Trzeba w pewnym momencie powiedzieć sobie: „Dość” i oddać dzieło pod osąd Czytelnika.
 
Schowałem do pudełka całą stertę niewykorzystanych notatek, a na dysku zarchiwizowałem różne zapiski i fragmenty usunięte z pracy – może kiedyś się przydadzą. W pierwszych miesiącach nowego roku książka powinna trafić do księgarń. Oby to był Dobry rok!


Podobne tematy

1 komentarz

Anonimowy 1 stycznia 2016 - 07:38

Gratuluję i trzymam kciuki za sprzedaż.

Reply

Co o tym sądzisz?